מכירה של בית פרטי

בית פרטי 

השווי של בית פרטי הוא בדרך כלל גבוה יותר מזה של דירה וזאת בהתאם למיקום שבו הוא הוקם, לגודלו, למצבו הפיזי ולהרחבות שבוצעו בה. יש בעלי נכסים רבים שרכשו נכסים קטנים ועם הזמן הגישו בקשות לקבלת היתרי בנייה.

לאחר קבלת האישורים הרלוונטיים והתהליכים הנדרשים מול המהנדס האדריכל ואנשי מקצוע נוספים, הם ביצעו את השינויים האפשריים אשר יצרו רווחה בתוך הבית והגשמה של חלומות כמו חדר לכל ילד, מרפסת גדולה, ממ"ד, מטבח גדול ועוד. כל זאת בהתאם לאחוזי הבנייה המאושרים לביצוע מתוך שטחו של המגרש בכל רשות מקומית.

בעלי נכסים רבים אשר גרו בבית פרטי לאורך שנים רבות וגידלו בו את כל ילדיהם, מרגישים לאחר כמה שנים שהגיע הזמן למכור את הבית. זה קורה כאשר לאט לאט הילדים עוזבים את הקן ועוברים לגור בבתים שלהם עם משפחתם.

מעבר לכך בבתים פרטיים רבים יש מדרגות לקומה השנייה או לכמה מפלסים ועם השנים העלייה והירידה במדרגות הופכים להיות קשים ופחות נוחים עבור האנשים המבוגרים.

לכן הם מתחילים בתהליך של מכירת הנכס שכולל גם העברת תשלומים של היטל השבחה לרשות המקומית וזאת בהתאם לשינויים שבוצעו בנכס זה במהלך השנים, והם יצרו השבחה משמעותית בערכו של הבית הפרטי. 

היתרונות של מכירת בית פרטי 

מגורים בבית פרטי מעניקים איכות חיים לאורך שנים רבות כיוון שאין שכנים נוספים במבנה למעט שכנים בבתים הסמוכים או בבית הדו משפחתי.

מעבר לכך מדובר בדרך כלל בבתים שהם בעלי ממדים רחבים, או לחלופין בתים אשר הגדילו עם השנים את שטחם על פי היתרי הבנייה הספציפיים שאישרו הרשויות. זו גם הסיבה שעם השנים הערך של כל בית פרטי עלה באופן משמעותי ולכן כאשר מוכרים אותו מקבלים סכום כסף משמעותי בהתאם לשווי השוק.

היערכות של העלויות הנלוות למכירה 

לכל מכירה של בית פרטי יש עלויות נלוות וככל שסכום העסקה הוא גבוה יותר, כך גם המיסים הם גבוהים יותר. הרשות המוניציפלית קובעת את גובהו של היטל ההשבחה על פי היקף השינויים שבוצעו בכל בית ועד כמה תוספות אלו העלו את השווי של הנכס.

בנוסף לכך יש לשלם לאוצר מס שבח אשר על פיו בעל הנכס משלם סכום מסוים אשר מחושב על פי הרווח של בעל הנכס. אם הוא רכש לדוגמה את הבית לפני שנים רבות ושילם סכום מסוים עבורו, כעת הוא מוכר אותו במחיר הרבה יותר גבוה ולכן חלק מרווח זה מועבר לאוצר.

תחשיבים כלכליים בעת מכירת נכס 

לאור העלויות הנלוות שמתבטאות בעת מכירת בית פרטי במאות אלפי שקלים ₪, כל מוכר חייב להביא בחשבון כי נתח מהותי מתוך כספי המכירה יועברו לרשויות ולכן הסכום שיישאר בידיו לצורך רכישת נכס אחר יהיה נמוך באופן משמעותי ביותר. 

About admin

Check Also

משטחי שקילה

אם אתם עוסקים בתחום של ייבוא, ייצוא או ייצור בתעשייה, כנראה שהנושא של משטחי שקילה …

כתיבת תגובה