תשלום ארנונה

תשלום ארנונה הינו תשלום אשר נהוג בכל רשות מקומית, ובעזרתו יכולה הרשות לממן מגוון רחב של פעולות לניהול השוטף של העיר ולתחזוקה שלה. בכל עיר ישנה שיטה שונה לחישוב הארנונה, והתושבים יכולים לראות הבדל בין אחד לשני בעיקר בשל הגודל של הבית בו הם מתגוררים. השיטות המקובלות לחישוב הארנונה הן:

  • שיטת הברוטו-ברוטו:

שיטה אשר קובעת כי שטח הנכס מחושב על פי שטח הברוטו שלו, מה שכולל קירות חיצוניים וכן חישוב יחסי של חלקים משותפים לדירות נוספות.

  • שיטת הנטו-נטו:

שיטה אשר קובעת כי שטח הנכס מחושב רק על פי השטח הפנימי שלו, בשיטה זו לא מחושבים קירות חיצוניים או חלקים המשותפים לכמה דירות.

  • שיטת הנטו:

שיטה זו קובעת כי שטח הנכס מחושב על קירות פנימיים, אך ללא חישוב של קירות חיצוניים ושל שטחים המשותפים לכמה דירות.

  • שיטת הברוטו:

שיטה זו קובעת כי שטח הנכס מחושב בכללותו, כולל השטחים החיצוניים, אך בשיטה זו לא מחשבים שטחים אשר לא שייכים לדירה מסוימת בלבד.

כמובן, מבוצע חישוב זה ובנוסף, התעריף למ"ר שונה על פי השימוש אותו מבצעים בנכס (תשלום עבור נכס מסחרי שונה מאשר דירת מגורים וכו').

קבלת הנחה בתשלום ארנונה

ישנם תושבים רבים אשר לא מצליחים לעמוד בתשלומי הארנונה, אשר בערים רבות הינם גבוהים מאוד, ולכן, לתושבים אלו ישנה אפשרות להגיש בקשה להנחה. כמובן, בעת הגשת הבקשה עליהם להגיש מסמכים רבים הכוללים תלושי משכורת, מצב בנק, דוח רווחה ועוד מגוון רחב של מסמכים שונים אשר בעזרתם בוחנת וועדת ההנחות את המקרה ומחליטה האם ישנה זכאות להנחה במקרה זה.

חשוב לזכור כי החלטת הועדה הינה סופית, וקבועה למשך שנה שלמה ולכן תושב אשר מעוניין להגיש בקשה להנחה כדאי שירכז בצורה מסודרת את כל המסמכים הרלוונטיים וידאג לכל דו"ח, או כל פרט אחר אשר יכול לשכנע בצורה טובה יותר את הוועדה כי הוא אכן זכאי להנחה שכזו, ובגובה כמה שיותר גבוה שניתן. כמובן, עד להחלטת הועדה יש לשלם ארנונה כרגיל, במקרה והאדם יהיה זכאי להנחה הוא יקבל על כך החזר.

About admin

Check Also

10 סוגים של עורכי דין – תפקידים וכישורים

מקצוע עריכת הדין הוא מגוון וכולל תחומים מיוחדים הנותנים מענה לצרכים ואתגרים משפטיים שונים. עורכי …