תמ"א 38 בתל אביב

אחד הנושאים היותר רגישים במסגרת כמעט כל ניסיון למימוש פרויקט תמ"א 38 בתל אביב הוא התנגדויות של דיירים, שעלולות לחבל בסיכויי הוצאתן לפועל של התוכניות ולבטח פוגמות במרקם החברתי בבניין.

גם הרשויות, כמובן, מודעות למוקש האפשרי ולמעשה הכללים כבר השתנו: אם בתחילת הדרך נדרשה הסכמתם של כל הדיירים בבניין כולם, ללא יוצא מן הכלל, דרישה שכמעט ולא אפשרה הוצאה לפועל של פרויקטי תמ"א 38 בת"א, הרי שכיום – לאחר תיקון מס' 1 לתמ"א 38 משנת 2007 ותיקון מס' 2 לתוכנית משנת 2010 – התנאים שונים: כשמדובר על הוספת קומות לבניין יש צורך ברוב של שני שליש, ואילו במקרים שבהם הבניין הקיים נהרס ותחתיו נבנה אחד חדש יש לגייס 80% מהדיירים על-מנת לקדם את התוכנית.

יחד עם זאת, גם במצב שכזה עדיין מדובר במוקש פוטנציאלי, ובחלק מהמקרים נגרם עיכוב של ממש למימוש פרויקט תמ"א 38 בתל אביב.

תמ"א 38 בתל אביב – זכות המיעוט מול טובת הרוב

חוסר המוכנות של דיירים בודדים להתפשר מביאה לכך שחלק מסכסוכי השכנים סביב תוכניות תמ"א 38 בת"א מגיעות אל בית המשפט.

במקרים אלה על השופט למצוא איזון בין זכות המיעוט – בעל הדירה שמסיבה כזו או אחרת אינו מעוניין במימוש הפרויקט – לבין טובת הרוב, כשיש לזכור שהמטרה הראשונית של תמ"א 38 היא לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה וגם סיכונים ביטחוניים.

בדרך כלל הנטייה היא לפסוק לטובת הרוב, שכן הפגיעה בזכות המיעוט מצומצמת יחסית ובעיקר תחומה בזמן (משך ביצוע הפרויקט – בין שנה וחצי לשנתיים), ואילו הפגיעה בטובת רוב הדיירים בבניין במידה ולא יבוצע הפרויקט מהותית הרבה יותר.

למעשה, ישנם אף תקדימים שבהם דיירים שהתנגדו לפרויקט תמ"א 38 בתל אביב נאלצו לפצות את חבריהם לבניין עקב הסירוב והעיכוב.

יחד עם זאת ישנם מקרים ספציפיים שבהם בית המשפט בהחלט עשוי לפסוק לטובת המתנגדים – ובמיוחד אם ישנו חוסר שוויון בין דיירים שונים בבניין מבחינת התמורה שהם מקבלים ממימוש התמ"א 38 בת"א, או כשפעולות מסוימות במסגרת הפרויקט בוצעו שלא בתום לב.

בהתאם חשוב מאוד לבחור את היזם שיבצע את הפרויקט בחוכמה, ולהעדיף יזמים בעלי הצלחות מוכחות ויכולת להבטיח לכל הדיירים תמורה הולמת כך שמלכתחילה ינוטרלו כל המוקשים האפשריים וייווצר מצב של Win-Win לכולם.

About admin

Check Also

כיצד מסדירים את מעמדו של בן זוג זר בישראל? 

אתם חיים עם בן זוג זר, כלומר עם אדם שאינו ישראלי? ברור לכם שאתם רוצים …