תיווך נדלן – מתי כדאי להיעזר בו?

כאשר עומדים בפני עסקת נדלן, בין אם מדובר במכירת נכס או בקנייה שלו, רבים מאיתנו מתלבטים האם להיעזר בשירותי תיווך נדלן. ההתלבטות העיקרית בלקיחת שירותי תיווך היא העלות שלו, אך חשוב להבין כי ישנם מקרים בהם הצורך להיעזר בשירותי תיווך נדלן חיוני מאוד ואף משתלם. מרבית האנשים מתקשים למצוא נכס שיענה על כל דרישותיהם וצרכיהם, ובנוסף שיעמוד בתקציב שלהם, מה גם שחוסר הידע והניסיון מעכב אותם במכירת נכס, בהשכרתו או בקנייתו. רוב האנשים מוכרים דירה מספר פעמים בודדות במהלך חייהם, ולכן לרוב אין בידם את הניסיון והידע הדרוש כדי לבצע עסקת נדלן מוצלחת. תפקידו של מתווך הנדלן הוא להבין מהו המיקום, הגודל, והתקציב שעומד לרשות הקונים או המוכרים, ובהתאם לכך למצוא להם נכס או קונה. חיפוש נכס או מכירה שלו כרוך במאמץ נפשי, פיזי וכספי, ופעמים רבות הסתייעות בשירותי תיווך מקלים את התהליך.

האפשרות של שירותי תיווך מקצועיים יכולה פעמים רבות לחסוך ללקוח הרבה זמן וכסף. מתווך מנוסה ומקצועי מביא עמו ידע על האזור או העיר בה הוא עובד, הוא מכיר את טווחי המחירים והשכונות ומכיר את הסביבה ואת שירותיה השונים, כמו: גני ילדים, תחבורה ציבורית, בתי כנסת, מרכזים קהילתיים, סופרים וחנויות ועוד. מתווך מנוסה יכול לחסוך זמן רב בעבודת השטח, הוא כבר מכיר את ההיצע והביקוש הקיים, מכיר את הנכסים למכירה ולקנייה באזור, ויודע להעריך את שוויים.

מהי עלות שירות התיווך?

בישראל, במרבית המקרים המתווך מקבל את עמלתו משני צדדי העסקה, כלומר גם מהקונה וגם מהמוכר, אם כי לא תמיד. הנוהג הוא לתת למתווך או לחברת התיווך בה הוא עובד 2% עמלה + מע"מ עבור מכירת או קניית נכס. כאשר מדובר במציאת שוכר עבור השכרת דירה, נהוג לשלם עמלה בסך חודש שכירות + מע"מ. כמובן שניתן לערוך משא ומתן עבור תשלום השירות, אם כי זוהי לרוב העמלה שנהוג לשלם. אז נכון שמדובר בהוצאה נוספת המתווספת לשאר ההוצאות, אך פעמים רבות שירותי תיווך עשויים לחסוך לבעל הנכס כסף וזמן רב ולכן השירות יהיה מאוד כדאי ומשתלם.

About admin

Check Also

כיצד מסדירים את מעמדו של בן זוג זר בישראל? 

אתם חיים עם בן זוג זר, כלומר עם אדם שאינו ישראלי? ברור לכם שאתם רוצים …