מה זה בעצם שחיטה לפי היהדות

חוקי ומנהגי היהדות, לא נוצרו משום מקום. מטרתם היא לא רק להעמיד "הגבלות" מסוימות, אלא לעשות זאת מתוך מחשבה על בני האדם שמנסים לחיות את חייהם על הצד הטוב ביותר. אחד הקווים המנחים החשובים ביותר הוא שחיטה כשרה שמטרתה להקל את התהליך הן על בני האדם המבצעים אותו, ובעיקר על בעל החיים. מלבד היותה דרך השחיטה המכשירה את בעל החיים לאכילה, היא נחשבת לצורת המתה מהירה וללא סבל, זאת בניגוד לסוגי המתה אחרים.

כל מה שצריך לדעת על שחיטה כשרה

היהדות מקפידה על צער בעלי חיים, מכיוון שעל אף שהתורה התירה אכילת בשר היא אינה התירה לנו לצער את בעלי החיים. מתוך נקודת המבט הזו נוצרה שחיטה כשרה ויש כמה אספקטים שכדאי לקחת בחשבון כאשר דנים בה:

  • הברכה – השחיטה הופכת כשרה לאחר ברכה אותה יש לברך טרם השחיטה. השוחט מברך 'ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם, אשר קדשנו במצוותיו וציוונו על השחיטה'
  • הסכין – מכונה 'חלף', עליה להיות חדה ככל האפשר וכמה שיותר חלקה על מנת לשסף את גרונם של בעלי החיים. המטרה היא לחתוך את הוושט ו\או קנה הנשימה בבת אחת, כך שהשחיטה תהיה מהירה ככל האפשר. חשוב לציין שחיתוך קנה הנשימה והוושט נחשבים למצווה המובחרת, אך גם כאשר נחתך רק אחד מהם, השחיטה תיחשב כשרה. 
  • בדיקת הסימנים – קנה הנשימה והוושט נקראים 'סימנים', ואותם יש לבדוק לאחר ביצוע השחיטה על מנת לוודא שהם אכן נחתכו על פי ההלכה. 

קיומם של שלושת השלבים הללו, הוא מה שהופך את השחיטה לכשרה על פי היהדות ויש להקפיד על כל אחד מהם, שכן בסופו של דבר מטרתם היא גם לוודא כי בעל החיים אינו סובל.

מקצוע ירא קודש

כיום, ניתן ללמוד קורס שחיטה כשרה במוסדות ייעודיים. הקורס מיועד לאדם ירא שמיים, שהינו שומר תורה ומצוות. אופן טבעי אותו אדם יהיה בעל חוסר נפשי ובעל יכולת לעמוד במצבי לחץ, ולבוא במגע עם דם. דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שלרוב מדובר בעבודה המתבצעת לא בישראל, אלא במדינות אחרות.

About admin

Check Also

אולפלקס – כשהטכנולוגיה עובדת עבור השיער שלך

התחדשות והתקדמות, שיפור מתמיד והתאמה לרוח הזמן, תעשיית הטיפוח והאסתטיקה לא נחה על שמריה, ודואגת …