קרנות גידור

אנחנו תמיד מחפשים אפשרויות חדשות וטובות להתקדם, מנסים להפיק יותר ממה שיש לנו, בכל תחום, אך כשמדובר בתחום הפיננסי, יש גורמים שאינם תלויים בנו. השוק בשנים האחרונות אינו יציב, והריביות יורדות, מה שמקטין את הסיכוי שלנו לרווח ממשי בהשקעות קונבנציונליות, ולכן יש הפונים אל תחום אחר – קרנות הגידור.

מהן קרנות גידור?

קרנות אלה קיבלו את שמן מהמאפיין החשוב ביותר שלהן – הן מגדרות עבורנו את הסיכון הכרוך בהשקעה. האסטרטגיה המובילה מבוססת על מכירת מניות בחסר (שורט), ועל ניצול פערי מחירים בין נכסים דומים (ארביטראז'), מה שמאפשר רווח גם במצבים של ירידות שערים. למעשה, ההשקעות בקרנות אלה הן מעין חתימות על חוזים עתידיים, המבטיחים למשקיע רווח בכל מצב של תנודתיות שוק. רמת הסיכון האפשרית משתנה בהתאם לאופי ניהול הקרן, ונעה בין ניהול אגרסיבי ומסוכן יותר, לבין ניהול סולידי יותר, הדומה יותר לקרן נאמנות. הקרן הראשונה הוקמה בשנת 1948, ומאז, קרנות הגידור מגלגלות קרוב ל-3 טריליון דולר.

כדאי להשקיע?

בניגוד להשקעות המוכרות (קרנות נאמנות, אג"ח, ניירות ערך…) קרנות גידור זקוקות לניהול שוטף ולמעקב צמוד מצד מנהליהן, על מנת למקסם את אפשרויות הרווח שלהן, ומכאן, שעלותן גבוהה יותר. בעבר ההשקעה הייתה אפשרית רק למשקיעים עשירים, אך כיום המגמה היא לאפשר גם למשקיע הקטן להשתתף, וקיימות קרנות המשתמשות בטכניקות גידור ואינן מוגבלות לרף כניסה גבוה במיוחד. דמי הניהול הנגבים עבור ניהול קרנות אלה הם גבוהים מאלה הנהוגים בקרנות נאמנות אחרות, ובנוסף, נגבית מהמשקיעים עמלת הצלחה עבור הרווחים, שנעה בין 10% ל-50% מהרווח. כיוון שמדובר בתחום דינמי אשר יש בו סיכון, החל משנת 1998 החלו להחמיר את הפיקוח על קרנות אלו, פיקוח שנועד להגן על המשקיעים מפני מעשי הונאה.

לסיכום, כאשר הבנקים מורידים את העמלות, והתשואות האפשריות קרובות לאפס, בהחלט כדאי לבדוק אופציות אחרות, אחת מהן יכולה בהחלט להתבסס על קרנות גידור (או על קרן הנשענת על אותה האסטרטגיה). זוהי השקעה בעלת אופי בטוח יותר, אשר באמצעות ניהול מוקפד מסוגלת למנף גם את הירידות הדרסטיות ביותר, ולהפוך אותן לרווחים.

About admin

Check Also

משטחי שקילה

אם אתם עוסקים בתחום של ייבוא, ייצוא או ייצור בתעשייה, כנראה שהנושא של משטחי שקילה …