איך עוזר לחולי פיברומיאלגיה אבחון מקצועי?

על-פי הערכות שונות בין 2% ל-8% מבני האדם חיים עם פיברומיאלגיה. כלומר, בישראל ישנם כמה מאות אלפי בני אדם סובלים מכאבי שרירים באזורים שונים בגוף, מתשישות בפרקי זמן נרחבים ומתופעות נוספות שמשבשות את שגרת החיים. אצל רבים מהם כלל לא אובחנה הפיברומיאלגיה, ולכן על הסבל מהמחלה עצמה מתווסף הקושי לחיות בלי לדעת מהו מקור הכאבים.

מדוע קשה לאבחן פיברומיאלגיה?

את רוב המחלות והפגיעות הפיזיות ניתן לאבחן על בסיס בדיקות דם, צילומי רנטגן, בדיקות דימות (CT / MRI ועוד) ואמצעים נוספים שפותחו ע"י מדענים וחוקרים החל מהמאה ה-20. לעומת זאת במקרה של פיברומיאלגיה אבחון שכזה אינו רלוונטי – משום שהסימפטומים העיקריים, כאב ועייפות רבה, אינם מדידים. גם תופעות נוספות שמאפיינות חולים בדאבת השרירים (זהו השם בעברית של המחלה), ובהן רגישות מוגברת בעור וקשיי עיכול, אינן מדידות.

בנוסף פיברומיאלגיה מתפרצת בעיקר בעקבות טראומות או לחץ נפשי משמעותי ומתמשך, וגם לכך אין עדיין בדיקות שמספקות נתונים מספריים. בהתאם אבחון פיברומיאלגיה הוא משימה מורכבת שמבוססת על מודעות לנושא ועל תשאול רגיש ומעמיק של האדם.

איך עוזר לחולי פיברומיאלגיה אבחון בשיטות לא קונבנציונליות?

מאחר שבמקרה של פיברומיאלגיה אבחון בכלים מדעיים לא תמיד מספק את התוצאות הרצויות, כדאי להיעזר בשיטות לא קונבנציונליות (שבכל מקרה הפכו בשנים האחרונות לרווחות מאוד, גם לאבחון וגם לטיפול).

אחת האופציות היותר מעניינות לאבחון פיברומיאלגיה היא אירידיולוגיה – אבחון על בסיס התבוננות בקשתית העין, בגוונים שיש בה ובמבנים שניתן לזהות בה. מידע זה משקף את מצבו הבריאותי הכללי של האדם, כפי שלמשל כף הרגל משקפת פגיעות שונות (ובהתאם הטיפולים ברפלקסולוגיה).

חשיבות ההבנה כי האדם סובל ממחלה כרונית

עבור חולי פיברומיאלגיה אבחון מדויק הוא חבל הצלה. כשהתופעות מתחילות לשבש את שגרת החיים, האדם סובל מתשישות וכאבים אבל עדיין אינו יודע מהו המקור לכך. עצם אי הידיעה וחוסר היכולת לשים על התופעות תווית נכונה, גורמת בלא מעט מקרים לתחושת אשמה (על אי תפקוד תקין בהתאם לנורמות). גם החברה לא תמיד מגלה אמפתיה כל עוד האדם לא מאובחן כחולה בפיברומיאלגיה. לאחר אבחון מתאים משתנה היחס וניתן לטפל בסימפטומים השונים, וכך להקל על המצב.

About admin

Check Also

האתגר המכריע של תפקוד בזמן מלחמה

מלחמה היא חוויה מטרידה וטראומטית המשפיעה על כל היבטי החיים, כולל העבודה. ישנה כמות עצומה …