מה זה פוטוגמטריה ולמה כדאי לבצע אותה עם רחפן?

פוטוגמטריה הינה טכניקת מדידה ומיפוי על בסיס צילומים מהאוויר. הרעיון הבסיסי הוא שמאחר שכל צילום הוא מזווית מעט שונה ובנוסף ישנה חפיפה מסוימת בין צילומים שונים, ניתן ליצור מסדרת הצילומים תמונה בתלת מימד. למעשה הפוטוגמטריה היא חיקוי של פעולת העין האנושית – שתי העיניים מתבוננות באותו אובייקט, כל אחת מזווית מעט שונה, וביחד אנחנו מקבלים מראה ב-3D של המציאות.

כיצד בוצעה פוטוגמטריה בעבר?

הפוטוגמטריה הוא כאמור עיקרון שמוכר למין האנושי כבר זמן רב. עד לפני מספר שנים, הדרך היחידה ליישם את העקרונות ולייצר מיפוי של שטח כזה או אחר הייתה באמצעות מטוסים או בעזרת לייזר.

המטוסים סיפקו תוצאות טובות ומדויקות, אבל העלות הייתה גבוהה מאוד. הלייזר מהווה גם הוא טכנולוגיה מדויקת במיוחד, ולא יקרה מדי, אבל מגבלות שונות מקשות על השימוש בה, ובפרט ישנה בעיית המרחק.

פוטוגמטריה עם רחפנים

רחפנים הפכו בשנים האחרונות לכלי טיס פופולריים מאוד. השילוב בין המחיר הנמוך לבין השליטה הנוחה והמלאה בכלי הובילו לכך שרחפן הוא הבחירה הראשונה של אנשי מקצוע רבים – למשל, צלמי פרסומות שמעוניינים במבט מהאוויר. גם ריסוס שדות חקלאיים בעזרת רחפנים הוא אופציה שזוכה לביקוש הולך וגדל, ועוד פעולה שהרחפן כאילו נוצר במיוחד עבורה היא פוטוגמטריה.

הסיבה לכך פשוטה: רחפן ועליו מצלמה יכול לכסות כל שטח שהוא תוך זמן קצר ובעלות נמוכה. רמת הדיוק נקבעת בהתאם לאיכות המצלמה, כך שניתן להגיע לתוצאות מרשימות מאוד.

מי משתמש ברחפנים לצורך מדידה ומיפוי?

 קהל היעד של שירות פוטוגמטריה באמצעות רחפן הוא אדריכלים, מהנדסים וגם מפקחי בנייה. כל אנשי המקצוע האלה זקוקים מעת לעת למיפוי מדויק של שטח מסוים ולצילומי אוויר עדכניים. כמו כן ניתן בעזרת רחפן לקבל למשל מדידה מדויקת של כל קומה בפרויקט, ותוך זמן קצר מאוד, כך שמובטחת התנהלות יעילה.

על-מנת למצות את כל היתרונות של המיפוי והמדידה בעזרת הרחפן, כדאי כמובן להקפיד על בחירת הדגם המיטבי – Phantom 4 multispectral של DJI הוא דוגמה מצוינת לרחפן אידיאלי למטרה זו, גם בזכות המצלמה המשובחת שמשולבת בו וגם הודות למערכת RTK שמספקת דיוק מרבי.

About admin

Check Also

שמשיות לעסקים: האלמנט החסר להשלמת האווירה

לא משנה איזה סוג של עסק אתה מפעיל, הרושם הראשון הוא מכריע. ובזמן שרוב העסקים …