עולם המים – הכל על מי שפיר!

בשביל עוברים, מי השפיר הם כמעט כל העולם. ובשבילנו – ההורים, הם גם מהווים עולם ומלואו בכל הנוגע להיריון. במאמר זה נלמד עליהם ועל חשיבותם.

מהם מי השפיר?

מי שפיר הם המים העוטפים את העוברים בעודם ברחם. הם מגנים עליהם ושומרים עליהם מפני חבלות חיצוניות, מאפשרים להם תנועה ואף את היכולת לנוע ולהתפתח בתוך הרחם. מי השפיר נוצרים במהלך ההיריון ולא נמצאים שם כאשר אין היריון. בשלבים המתקדמים של ההיריון, כאשר מערכת השתן של העובר כבר קיימת, הוא שותה את מי השפיר ומשתין אליהם וכך עוזר למערכת זו להבשיל ולהתפתח.

המחזוריות של מי השפיר

כאמור, בשלבים המתקדמים של ההיריון העובר "ממחזר" את מי השפיר וזהו מצב תקין. נשים רבות חוששות, שאם הן חוות ירידת מים בתחילת הלידה, המים ייגמרו ולא יישאר מספיק בשביל העובר. לכן חשוב להרגיע ולציין, שמי השפיר מתחדשים כל הזמן וכל עוד אין סימנים למיעוט או ריבוי מי שפיר עם ובלי קשר ללידה, המים מתחדשים וממשיכים להתקיים בכמות הנדרשת להמשך ההיריון והלידה.

מי שפיר כאמצעי לבדיקה

כבר שנים רבות, שנשים רבות בודקות במהלך ההיריון שלהן את מי השפיר. הסיבה לכך היא, שהעובר משחרר לתוכם חלקים מה-DNA שלו וכך ניתן לבצע באמצעות בדיקה של מי השפיר, בדיקה של המרכיבים הגנטיים של העובר ולגלות תסמונות גנטיות שונות.

בדיקת מי השפיר מומלצת בעיקר למי שנמצא בקבוצת סיכון לתסמונות גנטיות כדוגמת מי שהבדיקות הגנטיות לפני ההיריון הצביעו על סבירות גבוהה לבעיות גנטיות שונות, אם בני המשפחות של ההורים סבלו מתסמונות גנטיות שונות, אם היו הריונות קודמים עם בעיות גנטיות וכדומה.

הריונות מרובי עוברים

הריונות מרובי עוברים, מעבר להיותם הריונות בסיכון גבוה, הם גם הריונות עם עומס על הרחם. כלומר, בעוד שעובר אחד תופס מקום מסוים ברחם בשלבי ההיריון השונים, ככל שיש יותר עוברים במקביל, כך יש פחות מקום ברחם וכך עולה הסיכון בביצוע בדיקת מי שפיר. לכן, במקרים כאלה ישנה העדפה שלא לבצע את הבדיקה הזו, אלא לבצע בדיקות חלופיות כדוגמת בדיקת NIPT.

About admin

Check Also

האתגר המכריע של תפקוד בזמן מלחמה

מלחמה היא חוויה מטרידה וטראומטית המשפיעה על כל היבטי החיים, כולל העבודה. ישנה כמות עצומה …