מה מאפיין רפואת שיניים לילדים?

רפואת שיניים לילדים מתחילה כבר בשלב מוקדם, מרגע שלב בקיעת השיניים בפיו של התינוק.

חשוב לקחת את הילדים לרופא שיניים מקצועי ומיומן החל מגיל צעיר על מנת לאתר בעיות בשלב מוקדם ולטפל בהן מיד ונכון, להראות לילדים שרופאי השיניים אינם מפחידים והביקור במרפאה הוא חווייתי וחשוב מבחינה בריאותית, ובנוסף בעת הביקור אצל רופא השיניים והשיננית מקבלים הסברים על צחצוח שיניים, בחירת מברשת שיניים, הנחיות לגבי תזונה ופלואוריד, והרופא יכול לבדוק את שיני הילד כדי לבחון האם הוא מקפיד על היגיינה וצחצוח שיניים נכון.

במה שונה רפואת שיניים לילדים מרפואת שיניים למבוגרים?

רפואת שיניים לילדים מתמקדת בחוויה ראשונית חיובית עבור הילד כדי למנוע פחד מיותר ועל מנת לעודד את הילד לבקר פעמיים בשנה במרפאה ולשמור על היגיינה וצחצוח שיניים בצורה נכונה. בשונה מרפואת שיניים כללית המיועדת למבוגרים, בטיפולי השיניים לילדים הרופא חייב להיות מיומן ואדיב ולבצע טיפולים איכותיים המונעים בעיות שיניים נפוצות, ושיטות הטיפול והחומרים בהם משתמשים ברפואת שיניים לילדים הם אחרים.

טיפולי השיניים הנפוצים אצל ילדים כוללים בין היתר ניקוי אבנית, סתימות, עקירות, יישור שיניים, טיפול בחבלות ואיטום חריצים. ברפואת שיניים לילדים מטפלים קודם כל בשיניים החלביות הראשונות והמטרה היא לשמור עליהן בריאות ולהימנע מעקירות ומטיפולים מורכבים מדי בגיל צעיר. אצל מבוגרים מבצעים מעבר לטיפולים הכלליים והמשמרים גם טיפולים מתקדמים ומורכבים לצורך שיקום הפה, ומבוגרים סובלים מבעיות אחרות לעומת הילדים, למשל אובדן שיניים, מחלות חניכיים, כתמים ועוד, ויש גם טיפולי אסתטיקה שאינם מתאימים לקטנטנים.

צילום: pexels

אמנם, חלק מטכניקות הטיפול והחומרים הם דומים בין אם מטפלים בשיני ילד ובין אם מטפלים בשיני מבוגר. עם זאת, בטיפולים הדורשים הרדמה לא מזריקים חומרים העלולים להיות מסוכנים לילדים ולרוב מבצעים את הטיפול בעזרת גז צחוק או חומרי הרדמה ייעודיים ומפוקחים המתאימים לילדים, למשל סירופ או תרופת הרגעה הניתנת דרך הפה. מאחר ומטפלים גם בשיניים חלביות, משתמשים בחומרים אחרים בטיפולים, מאחר והשן מתחלפת ואין צורך להשקיע בחומרים יוקרתיים בשלב זה.

אחד ההבדלים המשמעותיים ביותר בין טיפולי שיניים לילדים לטיפולים המתאימים למבוגרים הוא עלות הטיפול. חשוב לזכור כי במסגרת סל הבריאות הממלכתי הילדים עד גיל 18 זכאים לקבל טיפולי שיניים בתמורה להשתתפות עצמית נמוכה של ההורים. יש גם טיפולי שיניים לילדים ללא עלות, למשל בדיקה תקופתית אחת לשנה, זוג צילומי נשך, צילומי רנטגן במסגרת טיפול, איטום חריצים וחרירים ועוד.

במה שונה הרפואה האורתודנטית בין הגילים?

בעבר היה נהוג להמתין עם טיפולי אורתודנטיה לילדים עד השלמת בקיעת כל השיניים הקבועות, אך כיום הגישה שונה ואם מאבחנים בביקור התקופתי אצל רופא שיניים בעיה במשנן פונים לאורתודנט כדי לתכנן ולטפל בהפרעות סגר ובבעיות כמו לסת עקומה, חוסר שיניים, שיניים כלואות וכדומה, עוד לפני יישור השיניים.

יישור שיניים לילדים מבוסס על טכניקות שונות, אך לרוב מבצעים את הטיפול באמצעות סמכים מתכתיים או על ידי פלטות ומכשור פונקציונלי נוסף, והילד נדרש לשתף פעולה ולבצע את הוראות המומחה, לעומת המבוגרים שמעדיפים יישור שיניים בלתי נראה כמו בשיטת אינויזליין או בטכניקה מתקדמת אחרת. בני נוער יכולים לעבור יישור שיניים בשיטות המתאימות גם למבוגרים.

About avihai

Check Also

מה כדאי שתדעי כשאתם מחפשת את הגניקולוג הבא שלך?

כל אישה יודע: לפנות אל גניקולוג זה מסוג אותם הדברים שלא מאוד נעים לעשות. הרבה …

כתיבת תגובה