לימודי תואר שני – מה הם כוללים וכיצד הם מתבצעים

כשסטודנטים מסיימים תואר ראשון במקצועות מסוימים, עולה אצלם השאלה, האם לצאת אל שוק העבודה ובכך להביא לסיומם את הקריירה האקדמית הקצרה שלהם, או שמא להמשיך אל לימודים מתקדמים, קרי תואר שני.

צריך לומר שבעבר ההתלבטות הזאת היתה פחות משמעותית משתי סיבות. סיבה ראשונה, עם תואר ראשון היה ניתן למצוא עבודה עם שכר טוב לכל החיים. סיבה שנייה, האופציות ללימודי תואר שני היו מוגבלות ולכן מעטים בחרו בה, ובדרך כלל מי שבחר בה ראה את עצמו ממשיך באקדמיה גם ללימודי תואר שלישי והלאה.

כיום, לימודי תואר שני נחשבים להרבה יותר חשובים מאשר בעבר ולו בגלל הסיבה ששוק העבודה השתנה. בגלל שיש הרבה יותר ביקוש לעבודה מצד אחד ומצד שני, יש יותר מסלולים של תארים מתקדמים, אזי שהרבה מקומות עבודה כבר לא מוכנים לגייס עובדים עם תואר ראשון בלבד אלא הם מחפשים עובדים עם תואר שני ושלישי. במקרים רבים זה נובע לא רק בגלל שזה מלמד על רמה וסוג הידע שיש לאותם מועמדים, אלא גם בגלל שזה נובע מהעובדה שלימודים מתקדמים ורמת הקושי שלהם, מלמדת לא מעט על האופי של המועמד, היכולת שלו ללמוד, להשקיע, הסבלנות שיש לו ועל תכונות אחרות.

לימודי תואר שני מתחלקים לשני מסלולים. ישנו מסלול לימודים רגיל ללא מחקר. מסלול זה דומה בעיקרון למסלול של תואר ראשון במבנה שלו. ההבדל נובע מכך, שלימודים בתואר זה הם ממוקדים על נושא מסוים, התמחות ספציפית, וכן הם הרבה יותר קשים מן הסתם. המסלול השני הוא לימודים עם עבודת מחקר, קרי תזה, שיש להגיש בסיום התואר. מי שרוצה להשתלב בעתיד בלימודי תואר שלישי, דוקטורט, חייב להגיש תזה.

כיצד בוחרים את המסלול שמתאים לנו

ישנן גישות שונות שמסבירות כיצד לבחור את מסלול הלימודים שמתאים לנו. יש כאלה שיעדיפו לבחור מסלול עם תזה, גם אם הם לא מתכננים בעתיד להמשיך באקדמיה, מתוך הנחה, שכך הם ישאירו לעצמם את הדלת פתוחה, אם אי פעם הם ירצו לחזור אל כיתת הלימוד. יש מי שבוחר במסלול זה, מתוך הבנה שזה יכול לפתוח לו דלת לעבודה באקדמיה, בלי קשר למסלול דוקטורט.

לעומת זאת, מרבית הסטודנטים שבוחרים במסלול תואר שני עושים אותו ללא תזה, גם מחוסר זמן, גם מחוסר רצון להכין מחקר מעמיק וקשה במהלך תקופת הלימודים, וכן יש מי שמתקשה למצוא מנחה שילווה אותו במהלך הכנת העבודה (דבר שהוא הכרחי לשם כך). צריך לומר, לא בכל מחלקה יש מספיק מרצים שיכולים לשמש כמנחים והם לא תמיד פנויים לכך.

לפני סיום חשוב להבהיר, לימודי תואר שני הם מאתגרים מאוד בלי קשר לשאלה אם עושים אותם עם תזה או בלי תזה. מעבר לכך, בלא מעט מקומות עבודה, בפרט במגזר הציבורי, מסלול שכזה יכול לשפר את תנאי השכר ופותח אופציות נוספות לקידום בתפקיד.

 

 

 

 

About admin

Check Also

כיצד מסדירים את מעמדו של בן זוג זר בישראל? 

אתם חיים עם בן זוג זר, כלומר עם אדם שאינו ישראלי? ברור לכם שאתם רוצים …