כל השיטות לטיפול בצוואר תפוס

כאבי צוואר, באנגלית Neck Pain ו-Cervical Pain, מכונים לרוב צוואר תפוס, ורבים באוכלוסייה מתלוננים על התופעה השכיחה. כאבי צוואר עלולים להתפתח בעקבות תנועה לא נכונה, לדוגמה כאשר ישנים בלילה עם הרבה כריות, מתח משמעותי בשרירי הצוואר בגלל ישיבה ממושכת מול מסך המחשב (בדרך כלל בחדר ממוזג) ו/או נהיגה ממושכת ובגלל יציבה לקויה.

כאבי צוואר יכולים להימשך כמה ימים עד כמה שבועות או חודשים, והסיבה להופעת הכאב מהווה את הגורם העיקרי שקובע כמה זמן יימשך הכאב. במקרים מסוימים הכאב חולף מעצמו ואין צורך להגיע לרופא ולקבל טיפול, אך אם מופיעים סימני אזהרה כמו כאב משמעותי שלא חולף, ירידה בכוח הרגליים או הזרועות, תחושת נימול בידיים ואובדן שליטה במתן צרכים – חשוב להגיע במהירות לבדיקת רפואית ולעבור אבחון מקצועי.

מהם הסימפטומים העיקריים של צוואר תפוס?

  • הראש נוטה לכיוונים שונים בגלל הכאב בצוואר.
  • סנטר הנוטה לכיוון הכתף, כלפי מעלה או כלפי מטה.
  • אוזן הנוטה לכיוון הכתף.
  • אי יכולת לסובב את הראש מצד אל צד.
  • אי יכולת להטות את הראש אחורה או כלפי מטה.
  • כאבי ראש המוקרנים מכאב הצוואר.

מהם הגורמים העיקריים לצוואר תפוס?

יש מגוון רחב של סיבות וגורמים העלולים להביא לכאבי צוואר. לעיתים צוואר תפוס נגרם עקב פציעות במפרקי הצוואר, דלקת במפרקים, מתיחה או כיווץ יתר של שרירי הצוואר. בנוסף, הצוואר עלול לכאוב כתוצאה מפעילויות יומיומיות כמו תנוחה לא נכונה של הראש והצוואר בזמן עבודה, נהיגה, קריאה או צפייה בטלוויזיה. כאבי צוואר נגרמים לפעמים גם כתוצאה משכיבה על כרית גבוהה שאינה מספקת תמיכה נכונה לראש, שינה על הבטן כאש הצוואר מכופף, ישיבה ממושכת כאשר משעינים את המצח על הזרוע, מתח ולחץ נפשי הגורמים לשרירים בצד האחורי של הראש להתכווץ, פעילות גופנית מאומצת ועוד.

סיבות נוספות הן פציעות אקוטיות ופתאומיות של עמוד השדרה, פציעות בצוואר, סיבוב חד של הצוואר עקב תאונת דרכים או עבודה, נפילות מגובה רב, פציעות ספורט וכו'.

מהן דרכי הטיפול המומלצות לכאבי צוואר?

לאחר אבחון הסיבות לכאבי צוואר מתאימים את הטיפול הנכון והמתאים ביותר, תוך התייחסות לתלונותיו של המטופל. במקרים קלים הרופא ימליץ על מנוחה והפחתת העומס בשגרה היומיומית, הקלה על הכאבים באמצעות משככי כאבים ותרופות להרפיית שרירים.

במקרים של נוקשות וכאב משמעותי בצוואר חשוב להמשיך בשגרת החיים, למרות המוגבלות בתנועת הצוואר, וניתן להקל על הכאבים באמצעות משככי כבים, מריחת ג'ל המכיל איבופרופן, משחות ייעודיות ומקומיות, כדורים נגד דלקת, שינה עם כרית קשיחה ודקה יחסית וניתן להשתמש בבקבוק חם ולהניחו על הצוואר כדי להרפות את השרירים ולהקל על הכאבים.

כאשר סובלים מצוואר תפוס באופן חד פעמי או באופן קבוע מומלץ לעבור אבחון בקליניקה של פיזיותרפיסט מוסמך ומנוסה. לאחר האבחון הפיזיותרפיסט ימליץ על טיפול בכאבי צוואר  בהתאם לתסמינים עליהם מתלונן המטופל וכמובן בהתאמה מדויקת לגורמים לבעיה. יש טכניקות שונות לטיפול פיזיותרפיסטי בכאבי צוואר, לדוגמה Deep transverse friction massage, חבישות כמו קניזיו טייפ, תרגילים פיזיותרפיסטים שונים, מניפולציות על מפרקי וחוליות הצוואר, וניתן לשלב גם טיפול באמצעות אולטרסאונד ומכשור אלקטרו תרפיה.

חשוב לציין כי בעבר היה נהוג להציע למטופלים להשתמש בסד ייעודי או בצווארון קיבוע (קולר) על מנת למנוע את תזוזת הצוואר. כיום, הרופאים לא ממליצים על שיטות אלו מאחר ומחקרים גילו כי הטיפול לא יעיל ואף עלול לגרום ליותר נזק.

ברוב המקרים טיפולי פיזיותרפיה הם הפתרון הנכון, המתאים והמומלץ ביותר לכל מי שסובל מצוואר תפוס.

About avihai

Check Also

מה כדאי שתדעי כשאתם מחפשת את הגניקולוג הבא שלך?

כל אישה יודע: לפנות אל גניקולוג זה מסוג אותם הדברים שלא מאוד נעים לעשות. הרבה …

כתיבת תגובה