כל המידע על רכבי נכים

ככל שאנחנו מתקדמים כחברה, עולם הנגישות מתקדם יחד איתנו. בעיות נגישות שפעם היו נראות כמעט בלתי פתירות מוצאות היום יותר ויותר פתרונות באמצעות הטכנולוגיה, החוק ובעזרת ההתפתחות שלנו כבחברה.

אחד מפתרונות הנגישות הבולטים ביותר של העולם המודרני הוא רכבי הנכים, אשר מאפשר לכל אחד עצמאות, לנוע ממקום למקום ולהנות מחיי החברה. בכדי שהרכב ישרת את המטרה הזאת חשוב לשים לב שאנחנו מוצאים את הרכב הנכון והמתאים עבורם.

כיצד לבחור את הרכב המתאים עבורם?

השלב הראשון הוא התאמת סוג הרכב לאתגרים אשר עומדים בפניי הנהג. כיום מתפתחים מגוון רחב של רכבי נכים אשר עונים על שלל בעיות נגישות שפעם מנעו נהיגה בכביש. אחת הדוגמאות הבולטות לרכב מונגש שמותאם במיוחד לצרכיו של הנהג היא רכב בעל שליטה ידנית בלבד. 

רכב בעל שליטה ידנית בלבד נועד לאפשר לאנשים בעלי נכות פיזית בגפיים התחתונות לנהוג ברכב בעזרת הידיים בלבד, וללא דוושות גז וברקס (על אף שבחלק מהרכים הדוושות נמצאות על מנת לאפשר גם שימוש אלטרנטיבי). את הדוושות הללו מחליפה מערכת ידנית שמאפשרת נהיגה נוחה ובטוחה עבור המשתמש.

מלבד ההתאמה של מערכת הדוושות ישנן התאמות ועזרים נוספים אשר הופכים את הרכב לרכב מונגש. בין ההתאמות הנוספות ניתן למצוא את גודל הרכב אשר גדול בהרבה מהרכב הממוצע. בצורה הזאת ניתן להיכנס לרכב בקלות עם כסא גלגלים או כלי נגישות נוספים, והמרחב הרב שהרכב נותן מאפשר לבצע את כלל הפעולות הכרוכות בתחילת הנסיעה בשביל נוחות מקסימלית. 

לצד המפרט המיוחד לצורך הפיכתו לרכב לנכים, חלק מהרכבים המונגשים כוללים גם את כלל המנגנונים שקיימים ברכב הרגיל על מנת לאפשר לצד שלישי לנהוג ברכב או להסיע את בעל הרכב במקרה הצורך.

עזרים נוספים ברכבי נכים

עזרים נוספים שניתן למצוא ברכבי נכים הם מעלון ומקום לאחסון כסא גלגלים. המעלון ממוקם בכניסה לרכב אשר עשויה להיות בחלק מהרכבים באחוריי הרכב ובחלק אחר בצד הרכב, ומאפשר כניסה מונגשת לרכב באמצעות כיסא גלגלים. המעלון הוא אוטומטי ומעלה את הנוסעים ישירות מהדרכה אל הרכב, אך בחלק מרכבי הנכים ניתן למצוא רמפה בשיפוע אשר בעזרתה ניתן להיכנס לכלי הרכב

מקום אחסון לכיסא גלגלים הוא אלמנט נוסף שצריך לשים לב אליו בעת התאמת הרכב לנהג. נהג שמשתמש בכיסא גלגלים יעבור בעת הנהיגה ברכב לכיסא נהג, ולכן חשוב שיהיה ברכב מקום שנועד לאחסן את הכיסא בצורה בטוחה במהלך הנסיעה. 

סיוע כלכלי לרכישת כלי הרכב

אדם אשר הוכר כנכה על ידי ביטוח לאומי, ומעוניין לרכוש רכב נכה אשר מתאים לצרכיו האישיים, יכול במקרים מסוימים לקבל סיוע כלכלי לרכישת כלי הרכב מהמכון הרפואי לבטיחות. גובה הסיוע הכלכלי תלוי הן במצבו של הנהג והן בגודל הרכב אותו הנהג מבקש לקנות. 

התנאים היחודיים לקניית רכב נכה

בישראל התנאי העיקרי לקניית רכבי נכים וההטבות הנלוות (בהן הסיוע הכלכלי לקניית הרכב) הוא אחוזי הנכות. הבדיקה אודות אחוזי הנכות נקבעת לפי ביטוח לאומי, כאשר הסף התחתון הוא 40 אחוזי נכות לאנשים שיש להם רישיון נהיגה. עבור אנשים שאין בידיהם רישיון נהיגה יקבלו את הטבת הניידות במידה והם בעלי 60% נכות והם מלווים על ידי מורה נהיגה.

אלו התנאים הבסיסיים להטבות, כאשר אחוזי נכות גבוהים יותר עשויים לזכות בהטבות נוספות.  עם זאת חשוב לעקוב אחר התנאים השונים באתר ביטוח לאומי ולהיות מעודכנים בכל שינוי שנעשה בנוגע להטבות או לדרישות הרלוונטיות.

About admin

Check Also

ממונעים – חוויה לכל ילד

ילדים וכלי רכב ממונעים הולכים יד ביד, אבל יש כמה אמצעי זהירות שאתה צריך לנקוט …

כתיבת תגובה