כיצד עובדים מטפים?

בעוד שמטפי כיבוי אש הם חלק משגרת החיים שלנו ברמה הוויזואלית, הרי שמרביתנו מעולם לא הפעיל מטף בזמן אמת או שלא בזמן אמת, ומרביתנו אפילו לא ראה מטף מופעל, אלא אולי על מרקע הטלוויזיה. האמת היא שטוב שכך, שכן אם מטפים נמצאים בפעולה, ככל הנראה שיש אש משתוללת, וזה משהו שאנחנו רוצים להימנע ממנו ככל האפשר.

במאמר קצר זה נספר לכם לא רק כיצד עובד מטף, שבעברית בעצם נקרא מטפה, אלא ניגע בעוד כמה אמצעים ללחימה באש שבוודאי אתם מכירים, אבל לא לעומק. דברים כמו גלאי עשן וספרינקלרים למיניהם. אז בואו נצלול לחומר.

פעולת המטפים הנפוצים ביותר:

  • המטפים הנפוצים ביותר כיום הם המטפים השמורים בלחץ, והם בעצם מכילים בתוכם גם את החומר שנועד לכבות את האש, וגם את החומר ההודף את חומרי כיבוי האש החוצה לעבר האש, בעצם החומר שיוצר את הלחץ הדרוש כלפי חוץ. 
  • החומר המותז – לרוב חנקן או פחמן דו-חמצני. האבקה הכימית שמותזת לעבר האש במהלך השימוש במטף הינה מונו אמוניום פוספט, שהוא חומר עתיר בחנקן. לחילופין הפחמן הדו-חמצני גם הוא מעולה לכיבוי שריפות מסוימות, שכן הוא חונק את האש שזקוקה לחמצן לצורך בעירה, ולא לפחמן דו חמצני.
  • מטף הקצף – הקצף בעצם מתיישב מעל חומר הבעירה שמזין את האש, ומשמש חוצץ בין האש לבין ההזנה שלה.

אמצעים נוספים לכיבוי שריפות

מטפים ידניים זה דבר אחד, וספרינקלרים זה דבר אחר. הספרינקלר, או מתז המים כפי שהוא נקרא בעברית צחה, הוא מכונה חכמה במיוחד, קטנה וטכנולוגית, יעילה ומבוקשת (ולעיתים אף נדרשת!). ספרינקלרים הם שילוב של גלאי שריפות ומנגנון לכיבוי שריפות, מה שהופך אותם לעיתים קרובות לבחירה האופטימלית.

מערכת זו נשענת על היכולת לזהות שינוי בטמפרטורה. כאשר הטמפרטורה עולה לרמה שהיא מסמנת כי סביר להניח שיש שריפה, הספרינקלר עצמו מופעל, ומתחיל להתיז מים. נכון, מים הם לא החומר היעיל ביותר לכיבוי שריפות, אך במקרה זה המים מועילים רבות, הם מעכבים את התפשטות האש, ומאפשרים הצלת חיים.

About admin

Check Also

כך תקלו על כאבי הצוואר הכרוניים

כך תקלו על כאבי הצוואר הכרוניים

כאבי צוואר כרוניים הם תופעה שכיחה מאוד, היכולה להשפיע על איכות החיים של אנשים רבים. …