כיצד להתמודד עם שיניים גדולות

לא מעט ילדים סובלים מצמיחת שיניים קדמיות בולטות. שיניים גדולות עלולות לפגוע באופן משמעותי מאוד בדימוי העצמי של הילד ובביטחון העצמי שלו. אין זה בהכרח מעיד על כך שהן יראו גדולות בהמשך, אך אם אכן זה המקרה, הרי שכדאי לטפל בכך. חשוב להבין כי מעבר לבעיה האסתטית והפגיעה בביטחון העצמי ובדימוי העצמי של הילד או האדם הבוגר לעיתים שיניים גדולות, בעיקר בקדמת הלסת עשויות לנבוע כתוצאה מנסיגת חניכיים בלסת העליונה ולכן, חשוב מאוד לטפל הן במראה השיניים גם מבחינה אסתטית, אך חשוב בד בבד לטפל בבעיה שגורמת לשיניים להיראות גדולות יותר שהיא למעשה נסיגת החניכיים.

גורמים לשיניים גדולות

על מנת שהשניים ייחשבו ליפות יש צורך בקיום יחס פרופורציונלי בין רוחב השן לאורך השן. שיניים שהן רחבות ביחס לאורך שלהן, שיניים מרובעות או שיניים ארוכות מדי נחשבות פוגעות במראה האסתטי של החיוך. הגורמים לשיניים גדולות יכולים להיות צמיחה לא תקינה של שיניים קבועות לאחר נשירת שיני החלב וזאת בשל גנטיקה, בעיות שונות בשיני החלב שלא טופלו אצל הילד טרם יציאת השיניים הקבועות כגון: עששת, שן אשר דרשה טיפול שורש, נפלה ולא טופלה ועוד. חשוב להבין שלא פעם כאשר שיני החלב נופלות ובמקומן צומחות השיניים הקבועות, לעיתים הן יראו גדולות מדי וזאת בשל העובדה שביחס ללסת של ילד, שיניים קבועות יכולות להראות לא פרופרציונאליות. אולם, כאשר מתבגרים הפרופורציות משתנות ולרוב מראה השיניים כבר לא יהיה גדול ביחס ללסת או לפנים של הילד. ישנם מקרים שהשיניים נראים גדולות גם בגיל ההתבגרות ובמצבים מעין אלה, כדאי לטפל.

מהם הטיפולים הקיימים לשיניים גדולות?

ישנם טיפולים שונים המוצעים כיום עבור שיניים גדולות. לעיתים משתמשים בציפוי חרסינה המודבק על השן כאשר המטרה היא לשפר את היחס בין גודל השיניים ולהעניק להן צבע אחיד ועמיד יותר מהשן המקורית. ניתן בשיטה זאת לחפות שן בודדת, מספר שיניים או כל השיניים על פי מצב השיניים של המטופל ובהתאם להעדפות שונות. 

עוד טיפול נפוץ מאוד לשיניים גדולות כיום הוא יישור שיניים מהיר. אם מדובר על שיניים גדולות ובולטות בשל העובדה שהם צמחו בקדמת הלסת, הרי שיישור שיניים מהיר שמתבצע בצורה מדויקת על ידי גשר, פלטה ייעודית או כל אמצעי יישור אחר, יכול לסייע בהחזרת השיניים למקום הטבעי שלהן וכך ליצור פרופורציה מתאימה בין כל השיניים בפה.

לעיתים טיפול בנסיגת חניכיים שגורמת לשיניים להיראות גדולות, יכול לסייע בהענקת פרופורציות למראה השיניים.

פתרון נוסף הרלוונטי עבור  שיניים גדולות בגיל מבוגר בלבד, לאחר שכל השיניים הוחלפו בשיניים קבועות הוא השחזת השיניים הגדולות. יחד עם זאת, לא מדובר על פתרון שמתאים לגילאי ילדות.

About avihai

Check Also

מה כדאי שתדעי כשאתם מחפשת את הגניקולוג הבא שלך?

כל אישה יודע: לפנות אל גניקולוג זה מסוג אותם הדברים שלא מאוד נעים לעשות. הרבה …

כתיבת תגובה