טיפול באמצעות בעלי חיים בפגועי נפש במוסד אילנית

טיפול באמצעות בעלי חיים, או בשמו האחר – זואותרפיה, הוא שיטת ריפוי בעיסוק שמטרתה לשפר את תפקודו הרגשי, החברתי, הקוגניטיבי והפיזי של המטופל. במהלך הטיפול, מסתייע המטפל בבעלי חיים אשר עברו הכשרה מתאימה או שנמצאו בעלי אופי מתאים לטיפולים מעין אלה. מטרת הטיפול היא לסייע למטופל לחוש שלווה, להיפתח ולתקשר באופן טוב יותר. לפניכם כל מה שצריך לדעת על טיפול באמצעות בעלי חיים בכלל, ובהוסטל אילנית בפרט.

כיצד התפתח תחום הטיפול באמצעות בעלי חיים?

הסתייעות בבעלי חיים לצרכים טיפוליים תועדה לראשונה לקראת סוף המאה ה-18 בבריטניה, בבית מחסה ביורק, כאשר הצוות הטיפולי במקום השתמש בבעלי חיים לצורך שליטה ומיתון של התנהגויות בעייתיות או אגרסיביות. בשנות השישים, התפתח התחום – בעיקר תודות לסדרת מאמריהם של לוינסון ומלון בתחום, אשר חשפו את השיטה כמתודת טיפול מקובלת. בשנת 1999, נקבעו סטנדרטים מקצועיים להכשרה בתחום והוכרו שתי שיטות טיפול עיקריות: טיפול הנעזר בבעלי חיים (AAT) ופעילות הנעזרת בבעלי חיים (AAA).

מדוע דווקא בעלי חיים?

הקשר הנוצר בין בני אדם לבין בעלי חיים הוא קשר מיוחד במינו, אשר אינו מצריך מילים או מחוות גרנדיוזיות על מנת ליצור קרבה. מסיבה זו אנו, ב"הוסטל אילנית", מאמינים כי טיפול באמצעות בעלי חיים הוא טיפול אידיאלי עבור אנשים המתמודדים עם בעיות תקשורת, קשיי שפה או קושי נפשי כלשהו. בעלי החיים מקבלים את המטופל ללא כל תנאי, ויוצרים איתו מערכת יחסית ייחודית. עניין זה מנטרל את הלחץ אשר המטופל עלול לחוש במסגרת הטיפול, ומעניק למטופל תחושות של אמון וביטחון אישי, המסייעות לו להיפתח לטיפול.

כיצד מתנהל טיפול באמצעות בעלי חיים?

ישנן מגוון דרכים לטיפול באמצעות בעלי חיים. עם זאת, שתי הדרכים המוכרות והפופולריות ביותר לערוך את הטיפול הן:

  1. תצפית – המטופל צופה בבעל החיים, מבלי לבצע פעילות פיזית כלשהי. העניין יכול לבוא לידי ביטוי בהסתכלות, למשל, על כלב מנמנם או על כמה ארנבים. המטופל לומד את שפת הגוף של בעלי החיים ואת האופן שבו הם מתקשרים.
  2. שימוש פיזי – ליטוף בעלי החיים, או לחילופין – פעולות אקטיביות יותר, כמו למשל רכיבה על סוסים.

בכל מקרה, חשוב להבין כי כאשר הטיפול מלווה במטפל שעבר הסמכה, הוא יכול להתבצע גם במגוון דרכים אחרות, בהתאם למצבו של המטופל ולתוכנית הספציפית אשר המטפל ייעד לו. בהוסטל אילנית, קיימים מגוון מטפלים מוכשרים בבעלי חיים, בעלי ותק של שנים רבות בתחום.

 

רוצים לדעת עוד על שיטות הפעולה שלנו? בקרו אותנו באתר המידע של מוסד אילנית

 

 

About admin

Check Also

כיצד מסדירים את מעמדו של בן זוג זר בישראל? 

אתם חיים עם בן זוג זר, כלומר עם אדם שאינו ישראלי? ברור לכם שאתם רוצים …

כתיבת תגובה