חתימה דיגיטלית לאמינות מירבית

לחתימה הדיגיטלית יתרונות רבים. במאמר זה נעסוק באחד היתרונות המשמעותיים ביותר של החתימה הדיגיטלית.

מהי בכלל חתימה דיגיטלית?

חתימה דיגיטלית היא התחליף בן זמננו לחתימה הכתובה והרגילה. היות שכל העולם הולך קדימה ומשתמש בטכנולוגיה המשוכללת, כמעט כל המסמכים שאנו נחשפים אליהם, אינם כתובים בכתב יד, אלא באמצעות מקלדת המחשב. היות שכך, גם החתימות מפסיקות להיות בכתב יד והופכות להיות דיגיטליות.

החתימה הדיגיטלית, בדומה לחתימה הכתובה, היא אישית ולכן, כאשר מסמך כלשהו חתום באמצעות חתימה זו, ניתן להיות סמוכים ובטוחים, שהאדם החתום על המסמך, אכן אישר אותו בעצמו.

אותנטיות

החתימה האישית שלנו על גבי מסמכים מאשרת ללא עוררין את הסכמתנו לכתוב במסמך. זו הסיבה לכך, שאנשים חוששים כל כך מזיוף החתימה שלהם. הרי, אף אחד לא היה רוצה למצוא את החתימה שלו על התחייבות גדולה, שמעולם לא ראה, וודאי לא אישר! ואכן, חתימה כתובה לא קל לזייף, אך זה בהחלט אפשרי וידוע לכל, שהיו מקרים בעבר. כאשר מדובר על חתימה דיגיטלית אישית, לא ניתן לזייפה ולכן היא מאפשרת ביטחון רב למשתמשים בה.

סוגי מסמכים

המסמכים, עליהם ניתן לחתום בחתימה דיגיטלית הם: קבלה, חשבונית, חשבונית מס וחשבונית זיכוי. שימו לב, על תעודות משלוח לא ניתן לחתום באמצעות החתימה הדיגיטלית, אלא נדרשת החתימה הכתובה. זאת, משום שהתעודה עצמה צריכה להגיע אל היעד ורק לאחר וידוא קבלת המשלוח ניתן לחתום עליה.

בנוסף לקבלות וחשבוניות מסוגים שונים, ניתן לחתום באמצעות חתימה דיגיטלית על מסמכי PDF, TIFF, InfoPath, וורד, אקסל ועוד. כלומר, כמעט על כל מסמך, עסקי או משפטי, ניתן לחתום באמצעות החתימה הדיגיטלית.

ביצוע שינויים

מסמכים רבים, מכל הסוגים, דורשים עריכות ושינויים. כאשר מסמך חתום באמצעות חתימה רגילה, ישנה אפשרות לשנות את המסמך ולהשאיר את החתימה, דבר אשר יכול לסבך כהוגן את החתומים עליו. לעומת זאת, החתימה הדיגיטלית מתבטלת ברגע שמבוצע שינוי במסמך. כלומר, אם חתמתם באופן ממוחשב על מסמך, והמסמך עבר שינויים שלא על ידכם, כבר לא תופיעו כחתומים עליו.

About admin

Check Also

מה כדאי שתדעי כשאתם מחפשת את הגניקולוג הבא שלך?

כל אישה יודע: לפנות אל גניקולוג זה מסוג אותם הדברים שלא מאוד נעים לעשות. הרבה …