חוב ארנונה

הארנונה היא נושא שקרוב ללבו (או יותר נכון לכיסו) של כל תושב. בידי הרשות אפשרויות גבייה שונות, כדאי להכיר אותן ואת הדרכים להתמודד איתן. מס הארנונה מוטל על בעל הנכס או על השוכר אותו, והוא נועד לממן את הטיפול השוטף במרחב הציבורי. מטרת הרשות המקומית לגבות את החוב, ועל התושב לוודא שהסכום שנגבה ממנו הוא הסכום הנכון. לשם כך יש לעתים צורך בסיוע משפטי.

דרכים לגביית חוב ארנונה

הרשות המקומית יכולה לנהל עם החייב משא ומתן, אך עליה להגדיר פרק זמן סביר לפני התחלת הליכי גבייה. רשויות רבות מעדיפות את דרך הגביה המנהלית משום שאינה כרוכה בעלויות משפטיות. לאחר מיצוי הליך גבייה זה רשאית הרשות לפנות לתביעה אזרחית, אך עליה לעשות זאת תוך שבע שנים. לאחר שבע שנים יכול התושב לטעון להתיישנות. דרכים חלופות לגביית חוב, על הרשות למצות את הליכי הגבייה האקטיבית לפני שהיא פותחת בהליכי גבייה פאסיבית. הבחירה בגבייה פאסיבית מחייבת לעדכן את התושב בכתב. גבייה פאסיבית כוללת למשל סירוב של העירייה לבצע העברת מקרקעין על שמו של חייב. הרשות יכולה גם לקזז את החוב מסכום אחר שהרשות חייבת לתושב.

הקפאת הליכי גבייה וביטול חוב ארנונה

ההצדקות למקרים של הקפאת הליכים הן מגוונות: מצב כלכלי או בריאותי של החייב, מקרים של סכסוכים הנוגעים לבעלות על הנכס, חייב שברח מהמדינה וכיוצא בזה. הקפאת הליכים אין משמעותה ויתור על החוב, ורשות הבוחרת בהליך זה נדרשת ליידע את החייב. תקופת השיהוי צריכה להיות מוגבלת בזמן, ומקובל שהליך הגבייה לא יארך יותר משלוש שנים.

מבחינת החוק תקופת ההתיישנות היא כאמור שבע שנים, ולאחר מכן יוכל התושב לטעון בבית המשפט לביטולו של חוב ארנונה.

מדוע כדאי לפנות לסיוע משפטי, חוקי המדינה כוללים סייגים רבים. אם אין באפשרות התושב להגיע להסדר עם העירייה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי. בתי המשפט מודעים לקושי בהתמודדות עם הרשויות הנדרשות לכסות את גרעונן, וכאשר גורם מקצועי מציג את הטענות באופן מלא, יש אפשרות להשיג עבור החייב תוצאות מספקות. משרד עו"ד בן אליעזר ושות' מתמחים בתחום המיסוי העירוני המוניציפלי. הפחתת חוב ארנונה, הנחה בארנונה והתיישנות חוב ארנונה. לפרטים: תובל 13 (בית אמריקה) רמת גן, טלפון: 03-6954100 פקס: 03-6721310 דוא"ל: info@be-law.co.il

 

 

About admin

Check Also

10 סוגים של עורכי דין – תפקידים וכישורים

מקצוע עריכת הדין הוא מגוון וכולל תחומים מיוחדים הנותנים מענה לצרכים ואתגרים משפטיים שונים. עורכי …