מהי התמכרות להימורים?

בעיית ההימורים מסווגת כהפרעה של שליטה בדחפים. זוהי בעיה של הימור פתולוגי המורכב מאירועים חוזרים ונשנים של הימורים. כתוצאה מכך יש פגיעה בערכים של המהמר על כל תחומי חייו, בין אם ערכיו החברתיים, התעסוקתיים, החומריים והמשפחתיים. מי שסובל מבעיית הימורים עלול לסכן את מקור פרנסתו, להסתבך בחובות גדולים, לשקר ואף להפר את החוק במטרה להתחמק מתשלום או כדי להשיג כסף כדי לשלם את החובות שצבר בהימורים. בעיית הימורים יכולה להתחיל באירוע בודד בו אדם מפסיד סכום גדול של כסף או מרצף של אירועים בהם הוא מפסיד כספים ובשל כך צובר חובות. חוסר המודעות של האדם עלול להוביל למצב של התמכרות כפייתית להימורים שבאה לידי ביטוי בחוסר יכולת לשלוט בכמות ההימורים.

מעטים מהמכורים יודו כי הם באמת מכורים. מרבית המהמרים יאמרו שמדובר בתחביב, באקט מהנה המפחית לחץ מהעבודה ומהמשפחה ושזה מאפשר להם הכנסה כללית נוספת. תחילת הבעיה היא כשמבינים כי מדובר בהתמכרות. ניתן להבחין באדם מכור כשהוא מוציא על הימורים יותר ממה שהוא מרוויח. ההתמכרות גוזלת זמן, מחשבה ועיסוק מדברים אחרים מהותיים ומרכזיים יותר בחיים. עם זאת כי התמכרות להימורים זהו דבר שלילי לכל הדעות, תופעת ההתמכרות היא תופעה שכיחה הנפוצה במרבית התרבויות. בעבר הימורים נעשו בדירות מסתור, במועדונים ובחדרי חדרים, אך כיום זה כבר לא כך, ולא מדובר בהרפתקה מאתגרת ומלאת מסתורין ואדרנלין, אך עם זאת, התוצאות של ההימורים הן עדיין הרסניות ושליליות. התמכרות להימורים זוהי התמכרות בעייתית, מסובכת המשפיעה על החיים החברתיים, הכלכליים והאישיים של כל מי שמהמר או קשור למהמר, כלומר בין אם זה המכור עצמו ובין אם מדובר על משפחתו וקרוביו.

איך ניתן לטפל בהתמכרות?

בעיית ההתמכרות בכלל ולהימורים בפרט צריכה להגיע לפתרון דרך שלושה מעגלים. הראשון הוא המעגל האישי, הכולל הפנמה של האדם עצמו כי יש לו בעיה והבנה אמיתית ורצון לפתור אותה. המעגל השני הוא המשפחתי שחייב להביע תמיכה וחיזוק כלפי המהמר והתהליך שהוא עובר. המעגל השלישי הוא הטיפול שמשלב טיפולים פסיכולוגיים התנהגותיים וטיפולים תרופתיים מיוחדים ומותאמים. כל אלו יכולים להוביל לשינוי בפעולה של המכור להימורים ולהפניית האנרגיות והפעולות שלו לדברים ומעשים טובים יותר.

About admin

Check Also

מה כדאי שתדעי כשאתם מחפשת את הגניקולוג הבא שלך?

כל אישה יודע: לפנות אל גניקולוג זה מסוג אותם הדברים שלא מאוד נעים לעשות. הרבה …