הענקת מלוא הזכויות לעובדים

עובד אשר מועסק במקום עבודה קטן או בתאגיד גדול, מבצע בדרך כלל את כל העבודות המוטלות עליו על הצד הטוב ביותר ועם הזמן הוא מגלה מסירות וגם תחושת שייכות לעסק. לאור העובדה שהוא מקדם את הפעילות העסקית, נראה לו ברור מאליו שהמעסיק יעניק לו את כל זכויות לעובדים המגיעות לו על פי חוק והוא לא יצטרך לבצע בדיקות מעמיקות של תלושי השכר, או לבקש בקשות מיוחדות מהמעסיק, כיוון שמדובר בדיני עבודה. יש מעבידים רבים שאכן פועלים על פי החוק, אך יש גם כאלו שאינם מעניקים לעובדים את מלוא הזכויות שלהם ולכן נוצרים מצבים בעייתיים.

כל מעסיק מכין את תלושי השכר באמצעות חשב שכר שהוא מומחה בתחומו, לשכת שירות מקצועית, יועץ מס או רואה חשבון. כל הגורמים הללו מכירים את נושא זכויות עובדים על כל רבדיו וקיימת סבירות גבוהה שהם עדכנו את המנהל באופציה הנכונה של הכנת שכר לעובד זה או אחר על פי ניצול מלוא זכויות לעובדים המגיעות לו. אך המנהל בחר באפשרות שאינה מעניקה לעובד זה את מלוא הזכויות אלא רק חלק מהן או כלל לא.

התמודדות בנושא זכויות לעובדים

עובדים שמבינים שיש בעיה בתלוש השכר שלהם והם לא מקבלים נקודת זיכוי עבור אישה, עבור ילד נכה, או לחלופין אינם מקבלים את השכר המגיע להם בהתאם לכמות שעות העבודה שלהם, לתחשיב השעות הנוספות, להוצאות נלוות או זכויות של נשים בעת היריון, טיפולי פוריות או לאחר לידה, פונים לעורך דין המתמחה בנושא דיני עבודה, כדי שיבדוק עבורם את תלושי השכר. מדובר בנושא אלמנטרי שהעובד בכלל לא צריך להגיע למצבים הללו כיוון שזו חלק מהאחריות של המעסיק.

בדיקה של עורך דין דיני עבודה

בבדיקה המעמיקה של עורך דין שמתמחה בנושא זכויות לעובדים מתגלים לא אחת נושאים חמורים שבגללם סך השכר של העובד היה נמוך או שהוא לא קיבל הטבות רבות המגיעות לעובד או לעובדת על פי חוק. לאחר קבלת הדוח, העובד פונה למעסיק ומבקש לבצע השלמה של הכספים על פי הדוח המקצועי. יש מעסיקים שמבינים את הטעויות שלהם, אינם מעוניינים להסתבך בעניינים משפטיים עם העובדים כיוון שזה פוגע במוניטין שלהם ולכן הם משלמים את החוב שנוצר.

יש גם מעבידים שמעדיפים לא לשלם ולהתנהל מול העובדים בנושא מיצוי זכויות לעובדים בבית המשפט מסיבות כאלו ואחרות. לאור העומס על בתי המשפט לדיני עבודה, התיקים הללו נגררים חודשים ואף שנים.

קרנות פנסיה לעובדים

על פי החוק שהוחל לפני כמה שנים, חלק מנושא זכויות לעובדים הוא הפרשת כספים מהמעביד בכל חודש עבור קרנות פנסיה. בנוסף להפרשה של המעסיק יש גם הפרשה של העובד במסגרת תלוש השכר החודשי. המעביד אמור להעביר בכל חודש את שני הסכומים הללו לחברת ההשקעות. אם הוא לא פעל כך או גרוע מכך הוא לא העביר לחברת ההשקעות את הכספים שקיזז לעובדים, מדובר בעבירה פלילית.

About avihai

Check Also

10 סוגים של עורכי דין – תפקידים וכישורים

מקצוע עריכת הדין הוא מגוון וכולל תחומים מיוחדים הנותנים מענה לצרכים ואתגרים משפטיים שונים. עורכי …

כתיבת תגובה