מה ההבדלים בין דק סינטטי לדק אמיתי?

בגינות רבות של בתים בישראל, באזורים רבים השייכים לבתי עסק ובמקומות ציבוריים רבים ניתן להבחין כיום באחת משתי השיטות הפופולאריות ביותר לחיפוי שטח: חיפוי באמצעות דקים מעץ אמיתי וחיפוי בעזרת דק סינטטי. לצד המוני הספקים המציעים מגוון דקים טבעיים ממגוון רחב של סוגי עצים, ניתן גם למצוא עסקים רבים המציעים אפשרות חלופית, והיא חיפוי שטח בעזרת דק מסוג סינטטי. השימוש בדק הסינטטי, או בשמו השני דק פולימרי, הופך לפופולארי יותר ויותר בשנים האחרונות, וזה לאור איכותם הגוברת של דקים מסוג זה, אשר יכול להידמות במראה שלו לדקים אמיתיים.

כדי לעשות את הבחירה הטובה ביותר בין דקים סינטטיים לבין דקים מעץ אמיתי, כדאי להכיר את ההבדלים בניהם:

  1. המחיר – המחיר היקר יחסית של דק סינטטי הוא אחד ההבדלים הבולטים בין שני סוגי הדק, אך למרות מחירו, הדק הסינטטי הרבה יותר יציב לאורך תקופה ארוכה, וזה מאחר והוא עשוי משבבי עץ ממוחזר ומתערובת של חומרי פלסטיק הדחוסים בלחץ רב יחדיו. חומרים אלו מקנים לדק קשיחות יוצאת דופן, ובכך מונעים ממנו לשנות צורה, להתעקם או להיסדק.
  2. תחזוקה – דק טבעי מחייב לטפל בו באורח תקופתי, בין אם זה לצבוע אותו, לשמן אותו או לחטא אותו נגד חרקים ומזיקים. הדק הסינטטי נותר כמו שהוא גם לאחר זמן רב ולכן דורש הרבה פחות תחזוקה. עיקר התחזוקה שלו היא ניקיון שוטף הנעשה על ידי מים וסבון בלבד.
  3. שריטות ומכות – הדק הסינטטי פחות חשוף לפגיעה פיזית וקשה מאשר דק מעץ טבעי, ולכן קשה מאוד להותיר עליו שריטות וסימנים.

אם ההתלבטות היא בין דק סינטטי לבין דק מעץ אמיתי, זכרו כי גם מחירו של דק אמיתי הינו גבוה יחסית. דק איפאה למשל נהנה ממוניטין של 'מלך הדקים' – זהו הדק היוקרתי והנחשב ביותר בקטגורית הדקים הטבעיים. עץ זה צפוף וקשיח במיוחד, לכן הוא גם דורש פחות תחזוקה לעומת דקים אחרים דוגמת דק אורן. עם זאת, אם הבחירה נפלה על דק איפאה, לא ניתן להימנע לחלוטין מתחזוקה, ובדומה לדקים אחרים גם הוא מחייב טיפול תקופתי.

יצרני הדק הסינטטי משקיעים רבות על מנת לפתח דקים שמדמים במראה שלהם את המראה של העץ הטבעי. ההצלחה שלהם באה לידי ביטוי בדקים סינטטיים הדומים מאוד לדקים מעץ אמיתי וטבעי. עם זאת, דק הפולימר הסינטטי אינו יכול לחקות לגמרי את הנראות של הדקים הטבעיים והוא לא יכול לשדר את אותה החמימות והביתיות שדקים טבעיים יכולים לתת.

About admin

Check Also

שיפוץ גינה בקסם הטבע – עם ריהוט גן מודרני

הקיץ הגיע, החמימות מרתקת והאוויר מתמלא בריחות של פרחים וטבע. זה הזמן לשדרג את הגינה …