איכות הסביבה בישראל

הדיון על איכות הסביבה בישראל תופס כותרות רק לעתים רחוקות, שכן במדינה בה הביטחון והכלכלה גועשים ורועשים, כמעט ואין מקום לאותה תופעה שהפכה לכותרת ראשית באירופה.

ובכל זאת, ארגונים, תנועות ואפילו אזרחים יחידים מפנים את מרב המאמצים ולא מעט מן המשאבים שלהם בכדי להגן על הסביבה, ולדאוג לשימור וטיפוח הקיים, תוך מחשבה על ההווה ועל העתיד לבוא.

מדינת ישראל קטנה למדי, ובעוד שאנו לא יכולים לשלוט על המתרחש מחוץ לגבולות הריבונות של המדינה, הרי שנדמה כי גם בתוך גבולות המדינה, שהם בעצם תחת אחריות המדינה, ישנו כישלון משמעותי בשמירה על הטבע והסביבה.

ים המלח – מתכון לאסון באיכות הסביבה

אחת מאטרקציות התיירות המבוקשות בישראל ואף בעולם כולו, ומקור לא רק לתיירות בינלאומית ומקומית, אלא גם לבריאות העור והגוף, ים המלח הולך ונעלם עקב מחדלים שונים ורבים בכל הנוגע לשימור, טיפוח וטיפול נאות.

אותם הבולענים המפורסמים הנוצרים מעת לעת בכבישים המקומיים הינם עדות אחת לאותם נזקים נסתרים מעין, נזקים שאנו הולכים ומגלים עם הזמן.

היכולת שלנו לזהות את הסכנות שבפעולות שאנו מבצעים בסביבה זו, ובכל סביבה אחרת, ולהגיב בצורה אחראית ומתקבלת על הדעת, יכולה להבטיח כי ים המלח, ואתרים רבים נוספים, יהוו מוקד משיכה נעים ומהנה לדורות הבאים אחרינו.

מה אני יכול לעשות?

לעיתים נדמה כי שמירה על איכות הסביבה היא מהלך גדול וכי אדם לבדו לא יכול לעשות דבר למען הסביבה. דבר זה רחוק מן המציאות, והיכולת של כל אחד ואחת מאיתנו לתרום את חלקו ולייצר עולם טוב יותר מבחינת הסביבה נשענת על כמה ערוצים:

  1. תרומה – המון ארגונים יוזמים פעולות שוטפות לטובת איכות הסביבה – משדולה בכנסת ועד פעולות בשטח, ופעולות אלו דורשות מימון, וכל תרומה עוזרת.
  2. התנדבות – מעבר לתרומה כספית, הרי שהשתתפות באירועים שכאלו בארגונים אלו שמונעים לרוב על-ידי מתנדבים מאפשרת לכל אזרח אכפתי לשים יד ולדאוג לסביבה שלו באופן ישיר.
  3. בחיי היום-יום – אימוץ של אורח חיים סובלני כלפי הסביבה כולל רכישת מוצרים ללא עטיפות, שימוש נבון במים ובחשמל, הורדת הצריכה באופן כללי, וכיו"ב.

About admin

Check Also

מיחזור פסולת אלקטרונית

מיחזור פסולת אלקטרונית

המודעות הסביבתית הפכה בעשור האחרון לחלק בלתי נפרד מהתודעה הציבורית והשיח הציבורי, וכמעט כל אדם …